Menu

Народне інструментальне мистецтво (духові інструменти)

     d     d1
d2    d3
    
     
 

Відділ духових інструментів Снятинського технікуму підготовки культурно-освітніх працівників, а нині Калуського коледжу культури та мистецтв започатковано у 1962 році.

Серед перших студентів відділу: Охрим Г.В., Семчій Я.В., Дутчак Б.В., Томчук П.С., Лазорів М.В., Українець Л.С.; колишні викладачі училища Філяк О.В., Боднар Б.І.

 Першим головою циклової комісії був випускник Львівської консерваторії Козоровицький П.Р. Він був також керівником духового оркестру, який провадив широку концертну діяльність в селах і містах району та Івано-Франківської області.

 За призначенням у 1966 році Козоровицького П.Р. на посаду директора навчального закладу, циклову комісію очолив Ярошевський І.М., який керував нею до 1976 року. Викладачами "снятинського" періоду були: Григораш І.М., Когут О.М., Костисько П.Д., Філяк В.О., Прибора В.М., Атаманюк М.С., Онищук Д.О., Пастушок В.С., Сливка Л.В., Какапич О.М., Смирнов О.О.

 З перенесенням у 1976 році училища із Снятина до м. Калуша на посаду голови циклової комісії призначено Пастуха А.Б.

 В цей час значно оновлюється склад викладачів. До навчального закладу прийшли викладачі Боднар Б.І., Марищук М.С., Малиш Т.О., Малиш В.В., Черпак В.І.

 Керівником духового оркестру призначено Малиша Т.О. - творчу, енергійну особистість, відмінного фахівця. Духовий оркестр під його керівництвом проводить значну громадську та концертну діяльність, приймає участь і часто стає переможцем обласних та республіканських фестивалів, оглядів-конкурсів духових оркестрів.

 У 1983 році за ініціативою молодого викладача Бевзюка М.П. створюється естрадний ансамбль, який згодом переріс в естрадний оркестр.

 У 1984 році на посаду голови циклової комісії на зміну Пастухові А.Б. Призначено Кофлера Ф.І., який очолював її з вересня 1984 року до січня 1985 року.

 З січня 1985 року до вересня 1991 року керівництво комісією здійснював Марищук М.С. В цей період зміцнюється матеріальна база спеціалізації, створюється кабінет методики роботи з духовим оркестром. На відділі діють різноманітні творчі колективи малих форм (курсові оркестри, ансамблі, диксиленд, естрадний оркестр). У 1986 році керівником духового оркестру призначається Боднар Б.І. - колишній випускник училища.

 1991 до 1999 року циклову комісію очолює Черпак В.І. На комісії вдосконалюється організаційно-методична робота, паралельно з спеціалізацією "Духові та ударні інструменти" впроваджується спеціалізація "Духові та естрадні інструменти", що приваблює значну кількість абітурієнтів.

 Широка творча діяльність естрадного оркестру під керівництвом Бевзюка М.П. спричиняє до присвоєння йому у 1996 році почесного звання "Народний самодіяльний естрадний оркестр".

 У 1992 році головою комісії, викладачами, при сприянні адміністрації навчального закладу проведено значну роботу з підготовки святкування тридцятиріччя з дня заснування духового відділу.

 В цей період відбуваються зміни керівників духового та естрадного оркестрів. До керівництва духовим оркестром у 1998 році після смерті Боднара Б.І. Прийшов Какапич О.М., якого у 2000 році змінив Сливка Л.В., а на зміну Бевзюку М.П. Прийшов Гринчук С.Є., якого у 1998 році змінив Скаб'як Я.М.

 З призначенням у 1999 році Черпака В.І. заступником директора з навчальної роботи, циклову комісію очолив Скаб'як Я.М. - випускник Астраханської консерваторії. Принциповий, вимогливий викладач, добрий фахівець, вмілий організатор — домагається вагомого зростання рівня професійної майстерності студентів. Згодом Скаб'як Я.М. очолив і духовий оркестр.

На даний час циклова комісія духових інструментів налічує вісім викладачів.

1

 

Скаб’як Ярослав Михайлович народився 13 серпня 1964 року у місті Долина Івано-Франківської області. У 1971 році пішов у перший клас Долинської середньої школи №1. Після закінчення восьми класів у 1979 році вступив до Івано-Франківського музичного училища імені Дениса Січинського (відділення «Духові та ударні інструменти») .У 1983 році закінчив повний курс згаданого училища і йому присвоєно кваліфікацію –керівник оркестру, викладач.

З 1983 по 1985 рік служив у лавах Радянської Армії. Після служби в армії у 1985 році вступив до Астраханської Державної консерваторії. (клас труба, валторна), яку закінчив у 1990 році.

Спеціаліст вищої категорії , викладач –методист, творчий, ініціативний, з постійним прагненням до вдосконалення. Трудову діяльність розпочав у Астраханському камерному оркестрі філармонії та Астраханському театрі опери та балету, де працював з 1986 по 1990 роки.

З 1990 року викладач (голова циклової комісії духових та ударних інструментів) Калуського коледжу культури і мистецтв, впродовж 20 років є диригентом естрадно-духового оркестру коледжу зі званням «Народний». З 1999 по 2009 роки-викладач Калуської філії Київського національного університету. З 2009 року директор та диригент Долинського муніципального духового оркестру. Скаб’як Ярослав Михайлович займається науково-пошуковою роботою. Випущено методичні посібники для студентів навчальних закладів культури а саме: методичні посібники з дисциплін «Інструментовка», «Ансамбль», «Вивчення оркестрових інструментів», «Навчальна практика по спеціалізації». Автор науково-дослідницької праці «Історія та сучасність духової музики у Долині»» ( II випуск книги «З історії Долини»).

Має багато напрацювань з перекладу музичних духовних творів для духового оркестру:

- «Отче наш» (грецький наспів), М.Вербицький «Отче наш», духовний гімн «О вспомагай нас, Діво Маріє», М.В. Лисенко «Боже Великий, Єдиний», «Христос воскрес», «Гімн Долини» тощо;

- переклади різдвяних колядок для духового оркестру: «Нова радість стала», «У Вифлиємі», «Бог предвічний», «Тиха ніч», «Добрий вечір тобі, пане господарю», «Що то за предиво», «Возвеселімся», «По всьому світу», «Небо і земля», «Ой хто,хто Миколая любить», «Бог ся рождає»;

- інструментовки на твори: українська народна пісня «Ой на горі два дубки», українська народна пісня «Розпрягайте хлопці коні»,П.Майборода «Рідна мати моя», Льюіс Бонфа «Black Orpheus»,Б.Фіготін «Метелик», Льюіс Бонфа « Рок + блюз», Дж.МакХью «Diga, Diga, Doo», «Попурі на теми пісень Р.Лижичко»,Ларрі Нік «BAJA BREEZE», Джоуи Темпест «THE FINAL COUNTDOWN», українська народна «Коломийка», Дж.Гершвін "Колискова Клари" ;

аранжування на твори: John Higgins «Classic Rock & Roll», Керн Торн «Супермен», То́мас Са́мнер «Englishman In New York».

Восени 2015 року Ярослав Михайлович завершив роботу над виданням музичного збірника «Колядки та щедрівки для брас квінтета «Слава во вишніх…» із дисципліни «Ансамбль».

Робота в оркестрі базується на креативності та є результативною. Близько сорока заходів щорічно проходить за участю Долинського муніципального духового оркестру під орудою Ярослава Скаб’яка, а саме: різдвяні концерти у церквах міста та області, участь у християнських прощах у Гошівському монастирі, концерти, фестивалі, зустрічі офіційних делегацій, участь у відзначенні державних свят тощо. Занесено до Книги рекордів України одночасне виконання п'ятьма тисячами долинян у супроводі Долинського муніципального духового оркестру на площі міста колядки «Нова радість стала» у номінації «найбільш масове одночасне виконання колядки». Ярослав Скаб’як- автор ідеї та організатор виконання колядки (14 січня 2014рік).

Напрацюваннями з досвіду роботи ділиться з колегами. З ініціативи Скаб'яка Ярослава Михайловича організовано та проведено І Західноукраїнський фестиваль духових та естрадно-духових оркестрів в м. Долина, у якому брали участь вісім колективів (9 червня 2013 рік).

Співпрацює не тільки з колективами духової музики з України але і зарубіжжя. У 2010 році муніципальний оркестр брав участь у III Міжнародному фестивалі«Gronalia -2010» та VIII Міжнародному фестивалі «Gronalia -2018»

( Польша), де отримував призи глядацьких симпатій. З 6 по 10 вересня 2018 року Долинський муніципальний оркестр брав участь у Міжнародному фестивалі військових духових оркестрів у м. Порсьє (Франція).Виступи колективу пройшли з великим успіхом на високому професійному рівні.

В місті Долина проведено I , II та III Міжнародні фестивалі духових та естрадно-духових оркестрів «Сурми гір» під гаслом «Музика проти війни», які ініціював та був співорганізатором Ярослав Скаб’як. За рішенням багатотисячного глядацького журі оркестр Калуського коледжу культури та мистецтв під керівництвом Ярослава Скаб’яка отримав перше місце у номінації «Оркестр дня» (14 червня 2015 рік).

Долинський муніципальний духовий оркестр (керівник Ярослав Скаб’як) - активний учасник фестивалів :«Діти –квіти» (24 - 26 серпня 2012 рік)(м.Долина), Дев'ятий Різдвяний Фестиваль «Коляда на Майзлях 2018»(9 та 14 січня 2018 року) (м.Івано –Франківськ), «Королівський лев» (2016,2017,2018 роки)(м.Львів),Калуський фестиваль духових оркестрів(2016-2018 рік)(м. Калуш), Всеукраїнський фестиваль духових оркестрів "Моршин збирає друзів"(14 по16 червня 2018 рік)(м.Моршин.

Ярослав Скаб’як має чітку громадянську позицію. Долинський муніципальний духовий оркестр виступав перед двохмільйонною аудиторією слухачів на головній сцені Майдану у Києві, підтримуючи учасників Революції Гідності (8 грудня 2013 року).

Співпрацює з культурно-просвітницькими закладами, громадськими установами, засобами масової інформації.

Ярослав Скаб’як є активним громадським діячем, обирався депутатом п’ятого скликання Новичківської сільської ради. На даний час являється депутатом сьомого скликання Новичківської сільської ради.

У 2012 та 2013 роках Ярослав Скаб’як нагороджений Грамотою голови Івано-Франківської обласної адміністрації, Грамотою голови районної держадміністрації та голови районної ради (2011 рік), Грамотою міської ради міста Долина (2011 ,2012,2017 роки), Грамотою міської ради міста Калуша(2018 рік), Грамотою управління культури обласної державної адміністрації (2012 рік), Грамотою відділу культури Долинської районної державної адміністрації (2011,2016 роки.). Його здобутки та здобутки його колективу відзначені нагородами та подяками за сумлінну працю, значний особистий внесок у соціально-економічний і культурний розвиток м. Долини та Долинського району Івано-Франківської області.

2

 

Мелень Любомир Андрійович

 

Народився 25 липня 1987 року в місті Болехові Івано-Франківської області.

У 1993 році вступив до ЗОШ №2 м. Болехова, де здобув неповну середню освіту, а згодом і до музичної школи по класу флейти, клас викладача Якиміва І. С.

2002–2006 рр. навчання в Дрогобицькому музичному училищі ім. В. Барвінського по класу флейти, викладач Соляр Я. Л.

2006–2011 рр. навчання у Львівській національній музичній академії, де здобув вищу освіту та отримав диплом магістра по класу флейти. Викладачі: професор Київської національної академії ім. П. Чайковського, заслужений артист України Кудряшов О. С., старший викладач Павленко О. Ф., завкафедри Львівської академії професор Карп’як А. Я.

З 2010 р. працює в Калуському коледжі культури і мистецтв по класу флейти. Забезпечує повне і якісне виконання навчальних планів, програм, нормативних рівнів і стандартів навчання та виховання. Систематично підвищує свою кваліфікацію та підтверджує професійну майстерність. Є куратором навчальної академічної групи спеціалізації «Народне інструментальне мистецтво» (духові інструменти).

З 2012 р. працює паралельно по сумісництву в Івано-Франківському музичному училищі ім. Д. Січинського по класу флейти.

2014 р. створив квартет флейтистів, який протягом останніх трьох років об’їздив музичні школи Івано -Франківської області і за її межами з профорієнтаційною роботою. Брав участь у І Всеукраїнському конкурсі юних музикантів «Франкове підгір’я», де отримав II премію як учасник ансамблю. Як виконавець брав участь у Всеукраїнському конкурсі імені В. Барвінського у м. Дрогобич в 2013 р. та одержав II премію, на західноукраїнському фестивалі духової музики «Сурми гір» у м. Долині,а також 2015 року на I Міжнародному фестивалі «Сурми гір» (І премія). У 2016 р. зі студентами Пецоляк Галиною та Джаманом Максимом побував на конкурсі в м. Дрогобич, де здобули дипломи з відзнакою та II премію. У м. Калуші 2015 р. проводився I Всеукраїнський конкурс виконавців на духових та ударних інструментах, де здобули Диплом з відзнакою.

2016 р. – поїздка на Всеукраїнський конкурс у м. Одеса. Отримав подяки за підготовку студентів у Всеукраїнських та регіональних конкурсах на духових та ударних інструментах 2013–2016 рр.

У міжатестаційний період підготував навчальну програму з дисципліни «Естрадний ансамбль». Підготував методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни «Навчальна практика зі спеціалізації» та методичні рекомендації на тему «Вивчення оркестрових інструментів та методика навчання гри на них», навчальний посібник з дисципліни «Ансамбль».

Провів відкриті заняття з дисципліни «Ансамбль» на тему «Методика репетиційної роботи з ансамблем» (2015 р.), майстер-клас із навчальної дисципліни «Естрадний ансамбль» на тему «Розвиток сценічно-виконавської культури на основі вивчення різножанрового ансамблевого репертуару». 2016 р. провів заняття для викладачів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів із класу духових інструментів на тему «Удосконалення технічних навичок в роботі над творами різних стилів. Робота з ансамблем», яке відбулося на обласних курсах підвищення кваліфікації працівників культури і мистецтв.

Одним із досягненням у своїй роботі класу дерев’яних духових інструментів є те, що студенти систематично вступають до вищих навчальних закладів:

Бреславський Тарас – 2014 рік, Львівська національна музична академія ім.М.Лисенка по класу флейта.

Ковбас Володимир – 2014 рік, Київський національний університет культури і мистецтв.

Пецоляк Галина – 2016 рік, Київський національний університет культури і мистецтв по класу флейта.

Джигола Ярослав – 2016 рік, Київський національний університет культури і мистецтв.

Діфес Оля – 2016 рік, Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка по класу флейта.

Джигола Марія – 2017 рік, Дрогобицький державний педагогічний університет ім.Івана Франка.

Джаман Максим – 2018 рік Рівенський національний університет по класу флейти.

Симотюк Олександр – 2019 рік Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника.

3

 

Петриляк Ярослав Ярославович

 

Народився 5-го вересня 1987 року в місті Калуш Івано-Франківської області. Виховувався в звичайній родині. З дитинства батьки помічали мою зацікавленість музикою ,а саме ритмами. Пізніше вступив до музичної школи де все своє зацікавлення реалізував.

В 2007 році вступив на навчання в Прикарпатський університет ім. В. Стефаника. в інститут мистецтв де отримав повну Вищу освіту по класу ударних інструментів та кваліфікацію викладача. 2010–2011рік навчався в польщі в літній джазовій школі для обдарованих виконавців в місті Chodziedz , де отримав якісну освіту в кращих музикантів Європи та Канади.

В 2012 після закінчення Університету виїхав за кордон де довго працював барабанщиком в різних країнах світу , де і закріпив та удосконалив отримані під час навчання знання. В Україні є постійним учасником багатьох різних фестивалів , конкурсів та концертів.

В 2015-му році отримав запрошення на роботу в Калуський Коледж культури та мистецтв, де і розпочав свою педагогічну діяльність. Із задоволенням навчає своїх студентів грі на ударних інструментах та ділиться своїм професійним досвідом.

На даний час являється викладачем першої категорії. Його студенти є успішними випускниками, учасниками та дипломантами багатьох конкурсів обласного, державного та міжнародного значення.

4

 

Сисак Юрій Михайлович

 

Народився 12 березня 1984 року в місті Калуш Івано-Франківської області.

У 1991 році вступив до ЗОШ №1 м. Калуша, де здобув не повну середню освіту, а згодом і до музичної школи по класу валторни.

1999 - 2003 рр. навчання в Калуському державному училищі культури - сьогодні Калуський коледж культури і мистецтв.

2003 - 2006 рр. навчання у Київському національному університеті культури і мистецтв, де здобув вищу освіту та отримав диплом спеціаліста духових інструментів.

У 2005 році як виконавець брав участь у Всеукраїнському конкурсі виконавців на духових інструментах імені В.Старченка у м.Рівне.

У 2010 році брав участь у III Міжнародному фестивалі духових оркестрів у м. Гродзіск Великопольський (Польща), а також 2013 року у західноукраїнському фестивалі духової музики «Сурми гір» у м. Долина.

З 2003 року працює у коледжі культури і мистецтв, де є викладачем духових інструментів.

З 2017 року є керівником Рожнятівського муніципального духового оркестру.

5

 

Федорів Роман Дмитрович

 

Народився 4 жовтня 1966 року в с. Підмихайля Калуського району.

Навчався у СШ №6 м. Калуш Івано-Франківської області.

У 1981 році закінчив музичну школу №2 м. Калуш.

1981–1985 рр. навчався в музичному училищі ім. Д. Січинського в м. Івано-Франківськ.

1988–1993 рр. – навчання в Харківському інституті культури.

З травня 1985 року до сьогоднішнього дня працює в Калуській музичній школі по класу кларнета та саксофона.

2016 р. присвоєна вища категорія.

2015–2020 рр. – робота в Калуському коледжі культури і мистецтв по сумісництву.

Бере участь у дитячому духовому оркестрі «Золоті сурми», котрий гастролює як по Україні, так і за кордоном (Польща, Німеччина).

Є учасником Калуського та Рожнятівського муніципальних оркестрів, також народного оркестру народної музики «Струни Прикарпаття» будинку культури «Юність» м. Калуш.

З 2015 р. – учасник народного оркестру народних інструментів будинку культури ім. А. Могильницького (мікрорайон Підгірки) та духового оркестру (мікрорайон Хотінь) м. Калуш.

 

 

 

 

 

 

6

 

Кіндюх Наталія Іванівна

 

Народилася 26 травня 1975 року в м. Калуш Івано-Франківської області. З 1982 по 1990 роки навчалась у восьмирічній школі № 9.

Ще з малих років батьки намагались привити любов до співу та музики, так як сімя була співуча, а дідусь та батько ще і грали на духових інструментах у духовому оркестрі в ПК «Мінерал». Це, мабуть, і дало поштовх (самотужки вибравши собі інструмент) у 1985 році піти навчатись у Калуську ДМШ № 1 на духовий відділ, інструмент флейта, де навчалась у викладача Волощака О.А., а згодом й обрати собі професію.

У 1990 році, закінчивши музичну школу, вступила і стала студенткою Івано-Франківського державного музичного училища ім. Д. Січинського (духовий відділ, клас викладача Супрунюка А.А.). Крім гри на улюбленому інструменті, не залишала спів і тому співала в хорі училища, яким на той час керував Цапар М. М.

У 1994 році продовжила навчання на денній формі в Прикарпатському університеті ім. В. Стефаника. Була учасницею вокального ансамблю «Галичанка» (кер. Л.Ткачук). У тому ж році й розпочала свою педагогічну діяльність у Калуській ДМШ № 1 на посаді викладача по класу флейти. 1999 року здобула повну вищу освіту за спеціальністю «Духові та ударні інструменти (флейта)», «Музичне виховання». У 2013 році рішенням атестаційної комісії встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання «старший викладач». Крім викладацької роботи, з 2006 року є регентом церковного хору та керівником народного аматорського хорового колективу «Передзвін» с. Тужилів. З 2010 року – керівник муніципального народного аматорського оркестру народної музики «Струни Прикарпаття» ПК «Юність» м. Калуш (лауреата багатьох міжнародних та всеукраїнських конкурсів та фестивалів).

З 2015 року – викладач Калуського коледжу культури і мистецтв.

Неодноразово нагороджувалась грамотами міського голови, обласного та міського управління культури, національностей та релігій, дипломами і подяками за високу професійну майстерність та підготовку учасників до всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів.

7

 

Грицак Ігор Ярославович

 

Народився 2 липня 1985 року в м. Калуш що на Івано-Франківщині. Батько, Грицак Ярослав, священник. Мати, Грицак Марія , кравчиня. З 1995 року навчається в Калуській ДМШ №1. по класу тромбона.

Ігор Ярославович - випускник Івано-Франківського Державного музичного училища ім. Д .Січинського (роки навчання 2002-2006). Отримав кваліфікацію артист оркестру (ансамблю), керівник оркестру (ансамблю), викладач по класу тромбона.

З 2006 по 2011р. - навчався в Івано - Франківському Державному Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника. Отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Музичне мистецтво» та здобув кваліфікацію артиста оркестру (камерного ансамблю), викладача по класу тромбона.

Працював в таких колективах: , Івано-Франківський муніципальний духовий оркестр «Дивертисмент» (керівник Якимець Р.), Симфонічний оркестр Івано-Франківської обл. філармонії, Тисменицький духовий оркестр (керівник Віктор Куцак), Калуський муніципальний духовий оркестр (керівник Пробоїв М. В.), оркестр народних інструментів «Струни Прикарпаття» (керівник Кіндюх Н.І.), Хотіньський духовий оркестр (керівник Драган Р.О.), та Долинський муніципальний духовий оркестр (керівник Скаб`як Я. М.).

2009 році з музикантами однодумцями створює перший в місті брасс квінтет «Калуш брасс». Згодом брасс квінтет отримує звання «народний».

З 2006 року - викладач Івано-Франківської ДМШ №1. З 2011 року починає працювати Калуській ДМШ №2. викладачем по класу тромбона та керівником ансамблю «Брасс-квінтет» калуської ДМШ. Колектив є учасником творчих звітів школи та обласних творчих конкурсів.

З 2019 року працює за сумісництвом в Калуському Коледжі культури та мистецтв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 За час свого існування спеціалізацією "Духові інструменти" підготовлено понад 700 випускників, серед яких багато дипломантів різноманітних конкурсів та фестивалів. Естрадно-духовий оркестр Калуського коледжу культури та мистецтв під керівництвом Я. М.  Скаб'яка є постійним учасником різних фестивалів та концертів і є важливим колективом у мистецькому житті області та країни. Багато випускників закінчили вищі навчальні заклади III-ІV рівня акредитації і працюють в початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладах, закладах культури, перебувають на адміністративній службі.

 На сучасному етапі роботи викладачі і студенти спеціалізації намагаються на належному рівні утримувати надбання минулих років, творчо розвивати їх.

 Вдосконалюється організація навчально-виховного процесу, урізноманітнюються форми творчої роботи, зростає майстерність студентів, в навчальний процес впроваджуються новітні освітні технології.

MenuGo to top