Menu

Народне пісенне мистецтво

 np    np1

 

np2    np3

            

        

 

 

Хоровий відділ при училищі відкритий в 1962 році.

Першим керівником академічного навчального хору був Іван Зобків (1962-1966 pp.).3 1966 року - Юліан Дзюбанович.

Обидва диригенти закінчили Львівську державну консерваторію, а - тому мистецтво хорового співу у майбутніх  керівників самодіяльних колективів прищеплювалося на традиціях львівської хорової школи, яка орієнтувалася на західноєвропейську музику.

В peпepтyapi хору - твори світової класики, вітчизняних, українських композиторів.

Одними iз перших викладачів, які працювали в Снятині на хоровому відділі були: Іван Зобків, Галина Пастух, Юліан Дзюбанович, Ольга Балагурак, Марія Пастух, Жанна Іванова, Іван Карпало, Іван Кушнір, Дмитро Чорний,Петро Куфлюк, Люба Щавінська, Богдан Іваноньків, Ірина Горська.

При відділі працювали різноманітні малі вокальні форми. Популярністю користувалися жіночий вокальний ансамбль (керівник Галина Пастух) та чоловічий (керівник Юліан Дзюбанович).

В училищі ставилися музично-драматичні вистави, в яких були задіяні студенти та викладачі відділу. Концерти, зустрічі з відомими на той час митцями: диригентами, композиторами, співаками - все це сприяло професійному росту студентів, робило  високий імідж училищу вцілому. Незабутньою до цих пip залишилась зустріч з народним артистом СРСР, українським співаком Іваном Козловським.

Багато випускників "снятинського" періоду існування учиища на сьогодні є знані митці не тільки на України, але й поза її межами. Хоровий відділ пишається своїми випускниками, серед яких Марія Стеф'юк - народна артистка України, лауреат Державної премії iм.Т.Шевченка,одна iз перших на Україні відзначена орденом Княгині Ольги; заслужений артист УРСР Мартинів Орест, заслужений артист УРСР Роман Лапко, соліст Державного заслуженого народного хору iм.Г.Верьовки, народний артист України Василь Ватаманюк та інші.

При переведенні училища в Калуш, який стає одним iз центральних об'ектів розвитку хімічної промисловості на Україні, виникає потреба, як на той час говорилося в "культурному обслуговуванні населения". Для цього створюються нові мистецькі колективи. Серед них: хор народної пісні (керівник Марія Пастух), вокальний жіночий ансамбль під орудою Галини Мартиненко (згодом народний ансамбль "Намисто"), чоловічий вокальний ансамбль викладачів (керівник Петро Чоловський, заслужений працівник культури України), студентський чоловічий ансамбль (керівник Іван Кримський). Ці колективи відіграли велику роль у популяризації кращих зразків пісенної творчості як вітчизняної так і зарубіжної класики. Деякі з них неодноразово презентували свою майстерність як на сценах України, так i за її межами.

Викладачі училища беруть активну участь в культурному житті міста та району - організовують різноманітні співацькі колективи, виступають як окремі виконавці. Так, при районному будинку культури відновлюється робота народної хорової капели "Чорногора", якою керує засл. працівник культури України Петро Пірус; на підприємствах, заводах, при палацах культури допомагають у розвою пісенної творчості викладачі Юліан Дзюбанович, Люба Щавінська, Марія Пастух, Іван Кримський, Василь Савостьяненко, Роман Бревко, Петро Губенко та інші.

Добра організація навчального процесу, високий фаховий рівень викладацького складу - все це позитивно позначилося на засвоенні знань студентами.

Сьогодні випускники творчо працюють на пісенній ниві.Їх здобутки відзначаються різноманітними перемогами на конкурсах, фестивалях. Багато з них, за активну працю, популяризацію украшської пісні нагороджуються урядовими відзнаками.

Відрадно, що зi стін училища, з хорового відділу розпочинали свій мистецький шлях відомі нині естрадні співаки: засл. артисти України Галина та Ярослав Бурути, Віктор Грибик, Ярослав Крайник, засл.працівники культури України Ярослав Шершень, Марія Подорожнюк, лауреат Міжнародного пісенного фестивалю "Воля" Олександр Дудаев та інші.

В професійних колективах України та зарубіжжя можна почути голоси, які виховувалися, набиралися знань у стінах училища. Немає району в області, де б на мистецькій ниві не працювали студенти спеціалізації «Народне пісенне мистецтво».

На випускних екзаменах державна комісія завжди високою оцінкою відзначає рівень знань студентів. А тому не дивно, що багато з них продовжують навчання у вищих навчальних закладах нашої держави.

Проходять роки. Сьогодні в Калуському коледжі культури і мистецтв поруч. з досвідченими викладачами працюють молоді фахівці. До циклової комісії хорових та музично-теоретичних дисциплін влились нові творчі особистості:Тарас Головчин, Вікторія Дурбак, Оксана Демків, Назар Перегіняк, Марія Дацко. Навчальним  студентським хором сьогодні керує талановитий хормейстер, випускник Івано-Франківського університету iм.В.Стефаника Ярослав Яців.

В свій репертуар поруч iз творами зарубіжної хорової класики колектив звертається до сучасних українських композиторів. Пошук форм та цікаве сценічне втілення творів - основний критерій сучасного навчального хору. Традиційними є щорічні творчі звіти комісії, які відбуваються з втіленням нових ідей, форм та мистецьких задумів. Цi основні засади прищеплюються студентам. Їм довіряється i вказуеться шлях до подальшого духовного відродження та розбудови культурних пісенних цінностей України.

Menu



Go to top